KONĚ

☼ Letní nezbytnosti ke koním ☼

17. července 2015 v 17:07 | ©Sidney
Ahoj všichni!
Pamatujete jak jsem kdysi v červnu psala o mém letním "wishlistu"? Zmiňovala jsem tam také tzv. "essentials", což v překladu znamená nezbytnosti, tak jsem se rozhodla, že to taky udělám :).


1. Sandálky - nedokážu si bez nich léto představit. Vůbec nelituji, že jsem si je koupila (nebo spíš mamka :D)! Ke koním jsou úžasný. Akorát je jedna nevýhoda a to že když třeba kydáte box, tak se do bot jednoduše dostanou stébla sena či slámy. Ale dá se to vydržet ;).

2. Funkční tričko - V létě je funkční prádlo opravdu potřeba, zejména ke koním, kde se celkem zapotíte ať už u ježdění nebo u kydání. Pro mě je to příjemné a netečou ze mě litry potu :).

3. Legíny - Pokud je vám vedro v rajtkách stejně jako mě, hoďte na sebe legíny. Je to příjemné a hezky se v tom jezdí a navíc nemáte odřený nohy. Dalším typem jsou tzv. "džegíny", což jsou legíny, akorát vypadají jako ryfle. Také doporučuji! :)

4. Voda, voda, voda! - v létě je opravdu důleité pít, tak si VŽDY beru litrovou láhev vody. Pokud máte zahradu nebo prostě máte rádi ovoce, přihoďte si tam pár kousků. Je to hrozně dobrý a taky to dobře vypadá :).

5. Foťák - Ke koním ráda nosím fo'ták nebo mobil. Můj foťák má ještě horší kvalitu než můj mobil, nosím raději mobil. Rodiče ale mají zrcadlovku, která fotí opravdu hezky. Koho by to zajímalo, foťák mám voděodolný Nikon coolpix voděodolný a telefon iPhone 5 :).

Vaše SIDNEY

Berry

27. prosince 2014 v 12:31 | ©Sidney
Ahoj,
dneska jsem se byla podívat i s kamarádkou (Chrti.cz) u sousedů na koně. Ta paní co tam je neuvěřitelně sympatická, milá, mladá... Užasná :D. Byly jsme se tam zeptat jak to tam všechno bude probíhat atd... Zítra bereme jednoho z jejich koníků ven - Berryho. Je prý šikovnej :). Máme jí ukázat co umíme, jak zvládáme koně :). Hrozně se těším :).

Berry

Vaše SIDNEY

Časopis KONĚ & HŘÍBATA

4. prosince 2014 v 15:16 | ©Sidney

Zimní srst - Stříhání

29. listopadu 2014 v 18:46 | ©Sidney
Zimní hustá srst sice chrání před chladem, ale ustájení koně se při námaze nadbytečně potí a v důsledku toho se necítí dobře, ztrácejí kondici a mohou prochladnout, pokud nejsou ihned po práci vytřeni do sucha. Stříjání husté srsti ustájených koní pomocí elektrických stříhacích strojků tento problém odstraňuje a také zjednodušuje udržování čistoty. Ostříhaní koně se ihned po každé práci zadekují, jelikož se významně změnila izolační schopnost srsti.

Užitečná rada:

● Na stříhání je vhodné obléct si overal, do kterého se chlupy nedostanou a sando se z něj smetou.

● Nikdy se neodstraňují chlupy zevnitř uší (s vyjímkou velmi dlouhých chlupů), protože slouží jako ochrana proti nečistotám a hmyzu. Kulatými nůžkami se prostříhá pouze vnější okraj ucha.

Zlámanka

23. listopadu 2014 v 12:46 | ©Sidney

Ryzák

19. listopadu 2014 v 16:13 | ©Sidney

Ryzák je světlehnědý kůň se hřívou stejné barvy. Může mít i odznaky. Mě se toto plemeno líbí nejvíc ze všech, protože ryzák je i Dyramus. Ale nejen proto. Líbí se mi ta barva, taková hezká, světle hnědá s bílímy odznaky... Je to opravdu pěkný kůň. Je to jedno z nejzákladnějších zbarvení koně. Ryzák může být od světle hnědé až po tmavě hnědou (skoro hnědáka). Barva žíní, může být jakákoliv od tmavé (ne černá) až po skoro žlutou. Narozdíl od hnědáka nemá hnědé končetiny a špičky uší hřívu a ocas.

Rámečkové šílenství

14. listopadu 2014 v 20:06 | ©Sidney
Ahoj,
rodiče mi v IKEI koupili rámečky, tak jsem si vytiskla nějaké fotky a dala si je do pokoje. Myslela jsem, že by to mohl být dobrý článek. Tak jdeme na to :).

Hannoverský kůň

13. listopadu 2014 v 17:38 | ©Sidney

Hannoverský kůň patří k nejznámějším a nejúspěšnějším teplokrevným koněm. Pochází z bývalého hannoverského království v severním Něměcku. První plemenou knihu a chov založil v hřebčinci v Celle roku 1735 Jiří II. - kurfiřt hannoverský a později král anglický. Cílem bylo vytvořit dobrého a všestranného koně, který by byl vhodný pro práci na poli, pod sedlo i do kočáru. Základem chovu se stalo 14 vraných holštýnských hřebců převážně andaluské a neapolské krve. Vlivem pozdějšího dovozu anglických konívčetně plnokrevníků se hannoverký kůň postupně vylepšoval.

Sable Island pony

11. října 2014 v 12:24 | ©Sidney

Více než 500 let obývala stáda zdivočelých poníků ostrov Sable Island na pobřeží Nového Skotska v Atlantském oceánu. Původ plemene není jasný, možná je potomkem francouzských koní a poníků, dovážených počátkem 18. Století přes novou Anglii do Kanady, odkud byli importováni na ostrov. Sable Island pony dorůstá zřídka nad 140 cm, což je způsobeno drsnými klimatickými podmínkami nehostinného větrného ostrova. Stáda jsou zbarvena
do světle nebo tmavě hnědé a černé. Sable Island pony je teplokrevný kůň. Je odolný a vytrvalý s využitím na ježdění , v zápřahu nebo jako soumar.

SIDNEY
Více než 5

Grunt Galatík - Těšánky u Zdounek

12. srpna 2014 v 11:02 | ©Sidney
klikni:

JS Grunt Galatík je nejdokonalejší stáj na světě. Můžete tam dělat všechno co chcete... no ne všechno ale všechno co se týče koní. Je to zkrátka koňský ráj. A nejlepší jsou letní klasický tábory. Jste ubytovaní v penzionu, co je v areálu zabudovaný a je opravdu nádherný. Nádherné pokoje, dále je tam školící místnost, velký obdélník, kolbiště, krytá jízdárna a krytá kruhovka, která je i venku. Dále velký rybník, ve kterém jsme se na táboře koupali, také tam skvěle vaří a na tom táboře se nikdy nudit nebudete. Jediný denm který na táboře nesnáším je ten, kdy se odjíždí. Tábor trvá 6 dní - 6 jezdecých lekcí, 3 lekce cvičení na koni atd.... Je tam toho strašně moc!! Pokud se chcete podívat na jejich stránky klikněte na logo, které nahoře. Kdo bydlí ve Zlínském kraji, rozhodně neváhejte, a běžte se tam podívat. Mile vás přívítají, můžete si zaplatit velkou prohlídku v celém areálu a... prstě ráj. Také je k dispozici rozhledna Zdenička, vyjíždˇky do přírody, samozřejmě individuální lekde na koni a spoustu dalšího!

Jak říkám

KOŇSKÝ RÁJ


Paddok paradise

26. března 2014 v 20:32 | ©Sidney

Chtěla bych vám představit Paddok paradise, tedy koňsý ráj.

Vzorem ráje pro koně jsou divocí mustangové

Ať chceme či nechceme, podmínky, v nichž žijí koně, často ne zcela odpovídají tomu, co koně potřebují. Nemálo z nás má zafixovaný obrázek koňské idyly jako velkou, nádherně obrovskou louku, na níž se spokojeně popásají koně, kteří se tu a tam i proběhnou.

"Co může kůň chtít víc?" říkáme si. Tuto vžitou představu narušuje známý americký koňák Jamie Jackson, který přichází s koncepcí chovu zvanou výmluvně ´paddock paradise´.

Podkladem pro vytvoření ´padock paradise´ se mu stalo mnohaleté pozorování amerických divokých mustangů. Tito koně se neustále pohybují na rozsáhlém a taky různorodém území, které dokáže zabezpečit všechny jejich potřeby.

Naproti tomu naše "idylické zelené louky", nutno přiznat, slouží spíše k vykrmování koní. Dostatek potravy a vody na jednom místě koně nenutí k pohybu, ani k jiným aktivitám, což má pochopitelně negativní vliv na jejich zdraví a kondici.

Proto Jamie Jackson přichází s konceptem ´padock paradise´. Jehož cílem je zajistit koni dostatek aktivního pohybu prostřednictvím motivace vycházející z jeho instinktů.

Zdroj: konicci.cz

Známky dobrého zdraví

22. března 2014 v 18:25 | ©Sidney
Zdraví koně je velmi důležité. Pokud koni něco je poznáte to díky těmto bodům. Pikud nebude splňovat tyto body, nejspíš není úplně v pořádku.

 • Kůň se chová a stojí normálně
 • Je ostržitý, čilý a spokojený
 • Pokud není horké počasí, v klidu se nepotí
 • Oko je jasné a široce otevřené (viz obrázek 1)
 • Spojivky i sliznice nozder jsou růžové
 • Normálně přjímá potravu a žvýká ji
 • Srst zdravého koně je hladká a lesklá, není matná ani zježená
 • Nohy jsou chladné bez otoků
 • Stojí rovnoměrně na všech čtyřech nohou. Pokud nezatěžuje pánevní končetinu, je to v pořádku, ale varovat by nás mělo případné nezatěžování jedné z hrudních končetin
 • Moč a trus mají normální zbarvení, konzistenci i množství. Trus koní krmených senem je světle žlutohnědý, zatímco koně ve výbězích jej mají tmavě zelený
 • Kůže na žebrech je volná a čistá. Napnutá kůže je známkou podvýživy, pokud žebra nejsou vidět, je kůň obézní
 • Teplota zdravého koně v klidu je 37,5°-38,5°C
 • Frekvence dýchání zdravého koně v klidu se pohybuje mezi 10-20 vdechy za minutu
 • Počet tepů zdravého koně v klidu je 36-42 za minutu
Oko zdravého koně

Zdravý kůň

Howrse

21. března 2014 v 19:12 | ©Sidney
Howrse je internetová hra o koních. Je tam okolo 2088000 hráčů.
Díky této hře se dozvíte, jaká je opravdová péše o koně. Má to somzřejmě své plusy i mínusy...

+ Můžeš si kupovat koně
- Koně umírají
+Můžete chovat hříbata
+ Máte tam svůj profil a můžete si ho udělat podle sebe
- Jsou tam mise: když je vynecháš, nemáš nesmrtelného koně

Myslím si, že je to skvělá hra pro milovníky koní. Já ji hraji a myslím že snad všichni koňáci tam mají ůčet.
(Zdroje: nápisek - Howrse, owlient).

Ottova encyklopedie KONĚ A PONÍCI

7. března 2014 v 14:00 | ©Sidney
Ahoj. Tak je tu další článek a to recenze. Vybrala jsem si knížku, nebo spíše encyklopedii, nečekaně o koních :). Tuhle knížku jsem dostala k Vánocům. Hned mě zaujala. Začala jsem listovat a bylo to tam všechno pěkně přehledné a uspořádané. Myslím že jsou tam zhruba všechna plemena. U každého plemena je to stejné. Jsou tam také hezké fotky a ilustrace. Myslím že stojí okolo 250 - 300 Kč ,-. Tahle knížka je poměrně těžká a má okolo 340 stránek. Je to tam od A až po Ž :). Nechybí samozřejmě rejstřík, péče o koně a plemena.
Tuhle knížku doporučuji a můžete tam zjistit více informací, aby se váš kůň měl co nejlépe :).


Fotka zepředu
(omlouvám se za kvalitu)

Charlotte - L

6. března 2014 v 13:31 | ©SidneyAhoj. Možná to víte, možná ne, ale Charlottka jse prodaná. Už je tomu asi 5 měsíců, kdy už ji nikdo ze stáje Al-Kham-Sa neviděl. Když píšu tento článek, mám oči plné slzí, mám její fotku se mnou na zdi, z našich 1. závodů. Víte, Charlottka nebyla obyčejný kůň. Ona byla něčím zvláštní a já do teď nevím čím. 3 roky na ní jezdila moje kamarádka Áďa, potom asi rok já a... bylo toho hodně, ale ona mě něčím oklouzlila.

Angloarab

3. března 2014 v 14:53 | ©Sidney
Základní informace

 • Výška: 155 - 163 cm
 • Zbarvení: hnědé, tmavě hnědé, ryzé a bílé
 • Typ: teplokrevník
 • Využití: pod sedlem, na soutěžích
 • Povaha: vnímavá, klidná a inteligentní
 • Původ: Evropa
 • Podobná plemena: Arabský plnokrevník

Toto poměrně nové plemeno vzniklo v 19. století zkřížením dvou nejlepších plemen koní - anglického a arabského plnokrevníka. Oblíbeným postupem anglických chovatelů k dosažení větších potomků je připouštět arabského hřebce na plnokrevnou klisnu. Naopak spijení plnokrevného hřebce s arabskou klisnou poskytuje potomstvo menšího rámce. Kombinace nejlepších vlastností arabských a anglických koní řadí angloaraby mezi vynikající všestranné jezdecké koně.


Zajímavost: Angloarab nese jen ty nejlepší vlastnosti obou svých předků, anglického a arabského plnokrevníka. Po nich zdědil rychlost, vytrvalost, houževnatost a krásu.Westernové soutěže

23. února 2014 v 10:15 | ©Sidney
Ahoj. Dneska boužel bez nápisku, protože jsem dostala nový počítač a nejde mi tady nainstalovat žádný grafický program. A jelikož jsme na chatě, není tady moc dobrý internet. Až přijedeme domů, taťka mi nainstaluje Photoshop a vše bude při starým. Tak teď k tématu!

Westernové soutěže

Jelikož se kovbojskému stylu ježdění dostává velké oblíbenosti, můžeme se s ním setkat i na závodních kolbištích. Westernových disciplín je spousta, dělíme je do několika kategorií: drezúrní, pracovní, halterovéna rycglostní soutěže.

Mezi drezúrní soutěže řadíme reining (hodnotí se stupeň přiježděnosti koně v zadané úloze, obsahuje prvky jako sliding stop, změna vedoucí nohy, spiny), western pleasure (harmonické předvedení koně v základních chodech ve skupině jezdců), western horsemanship (zameřená především na jezdeckou vyspělost jezdce, také na přiježděnosti a poslušnost koně v samostatné úloze v následující "pleasurové g části ve skupině jezdců), western rudung (vyšší drezúra g, obsahuje složitější cviky jako např. letmý přeskok ve slalomu aj.) a trail (překážková dráha, obsahuje branku, můstek apod.).
Mezi pracovní soutěže řadíme cutting (oddělení označeného dobytčete od stáda), working cowhorse (práce s koněm a dobytčetem i bez něj podle předepsané úlohy).
Halterové disciplíny jsou založené na předvádění koně na ohlávce, vypisují se jak soutěže pro jednotlivá plemena, tak i otevřené třídy, zmíním např. showmanship at halter.
U rychlostních disciplín záleží jak na preciznosti provedení úkolu, tak na časovém limitu, řadíme mezi ně barrel race neboli "barely" či pole banding race, slalom mezi tyčemi.


Můj život s koňmi

21. února 2014 v 18:27 | ©Sidney
Dneska mě napadlo zajímavé téma, a to Můj život s koňmi. Napsala jsem vám tu moji minulost s těmi nejlepšími kamarády - koňmi.
Níže jsou uvedeny fotky s mého stále pokračujícího dětství. Zaměřila jsem se především na věk 5-6 let a 8-10 let - když jsem začala jezdit.

Přeji příjemné čtení .

Kolika

15. února 2014 v 13:23 | ©Sidney

Americký jezdecký kůň

10. února 2014 v 15:50 | ©Sidney

Je tu další plemeno a to Americký jezdecký kůň. Prosím nekopírujte - má tvorba !!!

TEORIE I. část "Uzdečky" - Popis anglické uzdečky

1. února 2014 v 12:12 | ©Sidney

Omlouvám se, že přidávám až teď, ale neměla jsem čas. Dneska jsem si pro Vás připravila popis uzdečky. Příště se můžete těšit na popis anglického sedla, westernového sedla, dámského sedla a westernové uzdy

Vraník

6. ledna 2014 v 14:53 | ©SidneyAlter - Real

31. prosince 2013 v 12:18 | ©Sidney

Původ: Portugalska
KVH: 152 - 163 cm
Barvy: Tmavý hnědák

Parkurové skákání

30. prosince 2013 v 15:00 | ©Sidney

Dneska jsem si pro vás přiravila článek o parkurovém skákání :). Pěkné počtení :).

Extreme Trail

29. září 2013 v 10:54 | ©Sidney

Kůň, který se nezalekne ani té nejzáludnější překážky, odvážně překonává brody, visuté nestabilní můstky a různě popadané klády s obratností sobě vlastní. Jezdec s přehledem volí trasu těžkým terénem, vede koně na témeř neznatelných pobídkách. Vzájemná důvěra a souhra obou. To je obrázek, který se zasvěčeným vybaví, když se řekne Extreme Trail.

Co je Extreme Trail?
Extrem Trail je vlastně doslova "extrémni stezka". Jedná se o sérii umělých (avšak přírodu imitujících) překážek shromážděních na poměrně malém prostoru, který má prověřit jak schopnost koně a jezdce , tak i jejich vzájemnou důvěru a souhru.
V Extrene Trailu se můžeme setkat s těmito překážkami:
 • klády a kavalety nejrůznějších průměrů, sestavené pro překračování, procouvání nebo ustupování;
 • můstky a lávky pevné, visuté, houpací nebo extrémně úzké;
 • brody, průchody vodou (viz fotografie) s různými překážkami, a to včetně překračování klád ve vodě;
 • terénní pole pro přechod simulijící různé typy terénu od spadaného listí až po skalnatý povrch;
 • terénní nerovnosti jako různé kopce a kaňony, přírodní schody a vyvýšené prostory (např. pro obraty);
 • slalom, průchody po úzké a klikaté cestě a její následné procouvání, manévrování ve stísněném prostoru další.
Kam za Extrem Trailem?
Rozhodli jste se jezdit Extreme Trail? Nejdůležitější otázka zní: kde? Novinkou letošního roku je otevření prvního Extreme Trail u nás! A to konktrétně v areálu Ježkův Mlýn v Hoštce u Roudnice nad Labem. Další vhodnou trať najdem v Horce nad Moravou. Všech pět letošních Extrem Trailových závodů, které se jely pod hlavičkou WRC, se odehrálo právě zde.
Pokud doma nemáte jízdárnu právě na tuto disciplínu jako tréninkový prostor? Nevadí. Extreme Trail má prověřovat dvojice na "extrémní stezce", takže se nejlépe bude trénovat vždy v lese. Speciálně upravené tratě jsou už další jen další krok na vzdělání koně i vás.


Zdroj textu: Časopis Koně&Hříbata
 
 

Reklama

Zákaz kopírování čehokoliv na blogu! Všechno je to má tvorba a pokud ne, je označena zdrojem. Kopírovat grafiku můžete jen tehdy, když je povolena a je u ní napsáno že je volně k použití!!
Když buduete chtít kopírovat cokoliv jiného pouze se zdrojem nebo s ikonkou!
Nemám problém vám zablokovat vaší IP adresu!

©Sidney|Equine-s.blog.cz|©2013-2015